Неділя, 06 травня 2018 21:32

Рятуємо Дніпро разом!

Рятуємо Дніпро разом!

Коли починають говорити про водні ресурси Запорізької області, на думку спадають насамперед Дніпро, Каховське водосховище як його частина, Азовське море. Але мало хто замислюється про те, що екологічний стан і наповнюваність великих річок залежить перш за все від стану малих і середніх річок, якими багата навіть наша посушлива степова зона.

До компетенції Запорізького обласного управління водних ресурсів входить турбота про найбільше водне господарство держави. З 2018 року, з подачі Держагентства і згідно з указом Президента, на відновлення ресурсів буде цілеспрямовано перераховуватися 10% рентної плати за спецводокористування, що є позитивним моментом, особливо в масштабах всієї країни. Отримані кошти можна буде використовувати на роботи з розчищення водойм, а також на будівництво спеціалізованих споруд. Серед конкретних проектів, на реалізацію яких, в першу чергу, доцільно спрямувати фінансування, можна відзначити розчищення протоки між Молочним лиманом і Азовським морем, розчищення ставка в Запоріжжі і т.д.

Це не всі позитивні нововведення, якими примітний 2018 рік. Згідно з новою постановою, внесено зміни до переліку забруднюючих речовин для моніторингу якості вод. Незважаючи на те, що технічна база укомплектована ще не повністю, є всі шанси досягти високого рівня дослідницьких і практичних робіт в даній сфері.

Перехід до європейських стандартів

Ще одним дуже важливим перетворенням стане зміна адміністративного поділу відповідно до вододілів басейнів річок. Дана практика широко застосовується в Європі і довела свою ефективність. Запорізьким обласним управлінням водних ресурсів вже проведена певна робота в даному напрямку, а саме поділ на райони і складання водогосподарських балансів. Безумовно, є певні труднощі, наприклад, розбіжність басейнів річок з адмінподілом країни. Дана проблема, швидше за все, буде долатися шляхом поділу відповідальності між управліннями водних ресурсів.

Дуже важливим моментом є своєчасний моніторинг стану річок та можливості їх самовідтворення. Райони, бідні водними ресурсами, знаходяться під загрозою кризи меліорації. Ситуація ускладнюється незадовільним станом певної частини гребель, насосних станцій та інших гідротехнічних споруд.

Переваги та недоліки складання водойм в оренду

На думку співробітників управління, спрощення процедури передачі водойм в оренду сприятиме не тільки збільшенню держбюджету, а й поліпшенню якості самих річок, ставків, водосховищ. Коли водойма знаходиться у власності конкретного орендаря, зростають шанси, що власник буде ретельно стежити за якістю очищення води, станом гідротехнічного устаткування і т.д.

Зворотною стороною медалі є те, що в більшості випадків орендарі, на правах власників, не дозволяють місцевим жителям користуватися водоймами.

Очищення водойм ініціативними товариствами

Поки питання щодо захисту навколишнього середовища і збереження водного багатства країни обговорюються на високому рівні, ініціативні групи не стоять осторонь, але докладають усіх зусиль з порятунку Дніпра від екологічної катастрофи.

Нещодавно опублікований на сайті Мінекології екологічний паспорт області, в який входять результати моніторингу за 2014-2016 роки, свідчить, що кількість неочищеної забрудненої води, що скидається в наші водойми, суттєво зменшилася. Так що сподіваємося на краще, а також на нововведення, що впроваджуються в водному господарстві.

Так, вже понад шість років за підтримки комбінату «Запоріжсталь» проходять регулярні акції з екологічної очищення річки, установці нерестових площ, запуску риби. Більше 6,5 тисяч активістів вже взяло участь в акції, проводячи колосальну роботу по прибиранню сміття, висадження дерев. 2018 рік - не виняток. Поточної навесні, завдяки ініціативі «Врятуємо Дніпро разом» було встановлено понад тисячу нерестових площ (за весь час - близько 7,5 тисяч).

Першоджерело: Мы в ответе за наши реки

Яндекс.Метрика